Aktualności

W minionym tygodniu w dniach 4-8 marca na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 w Warszawie odbyły się kolejne warsztaty w oparciu o program szkolenia z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych, który 3 grudnia 2015 r. został zatwierdzony przez Komendanta Głównego PSP. W szkoleniu brało udział dwunastu funkcjonariuszy z KM PSP m. st. Warszawy.

Program szkolenia składał się z części teoretycznej, gdzie zostały omówione zagadnienia związane z rozwojem i rozprzestrzenianiem się pożaru, wyborem odpowiedniej formy działań taktycznych oraz techniki gaszenia. Przekazana została również wiedza w zakresie wentylacji pożarowej, „czytania” z dymu, chłodzenia gazów pożarowych, czy dotycząca takich zjawisk, jak: piroliza, rozgorzenie, wsteczny ciąg płomieni i zapalenie gazów pożarowych. Dużo uwagi poświęcono zachowaniu przez strażaków bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym ochrony przed czynnikami rakotwórczymi.

Drugą częścią są ćwiczenia praktyczne, które zostały zrealizowane na trenażerze ogniowym. Uczestnicy szkolenia, zabezpieczeni w ubrania specjalne i aparaty ochrony układu oddechowego obserwowali rozwój pożaru w zamkniętym kontenerze. Kolejne dni zajęć dotyczyły m. in.: operowania prądami gaśniczymi, pokazania zjawisk pożarowych na modelach „domków dla lalek”, przeprowadzenia natarcia na pożar z procedurą otwarcia drzwi i przeszukania pomieszczeń, omówiono i przećwiczono zagadnienia tzw. "taktycznej wentylacji", czyli wykorzystania wpływu dostępu powietrza na proces spalania do kreowania warunków pożarowych. W najbliższych tygodniach odbędą się kolejne szkolenia z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych dla warszawskich strażaków.

Tekst: mł. asp. Marcin Rybski
Zdjęcia: kpt. Piotr Noszczyk

Goście online

Odwiedza nas 512 gości oraz 0 użytkowników.

facebook_page_plugin