Interwencje

W dniach 15-16.04.2016 w Otwocku odbyły się warsztaty dotyczące Pożarów Wewnętrznych.

Warsztaty odbyły się w Otwocku na terenie starego hotelu. Organizatorem warsztatów było OSP Otwock-Jabłonna. Całość odbywała się pod okiem instruktorów CFBT ("Compartment Fire Behaviour Training" - co oznacza mniej więcej szkolenie z zakresu rozwoju pożarów wewnętrznych). W sumie na szkoleniu stawiło się około 40 strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w tym na zaproszenie gospodarzy funkcjonariusze z KM PSP m. st. Warszawy:

- mł. kpt. Przemysław Girgiel,

- mł. kpt. Michał Rosa,

- sekc. Marcin Klecz.

Szkolenie miało na celu omówienie współczesnych technik gaszenia pożarów wewnętrznych oraz wypracowanie zakresu tematycznego kompleksowego szkolenia doskonalącego o wspomnianej tematyce.

W/w warsztaty podzielone był na dwa dni.

Pierwszego dnia cześć teoretyczna i pokazowe spalanie modeli domków w małej skali przedstawiające zjawiska pożarowe takie flashover oraz backdraft.

Drugiego dnia odbyła się część praktyczna czyli:

- techniki otwierana pomieszczeń podczas pożarów wewnętrznych 

- chłodzenie gazów pożarowych

- techniki operowania prądami gaśniczymi

- sposoby poruszania się w zadymieniu

- modelowy pożar w skali makro

Podczas szkolenia można było zdobyć wiedzę dot. szeregu uproszczeń, jakie przyjmuje się do teoretycznych rozważań nad tak skomplikowaną i charakteryzującą się niemal zerową powtarzalnością sprawą, jaką są pożary wewnętrzne. Zdobyta wiedza może pomóc w zrozumieniu skomplikowanych praw rządzących pożarami, należy jednakże mieć świadomość, że mogą się zdarzać sytuacje odbiegające od pewnych modelowych rozwiązań i prawidłowości.

Kolejne warsztaty planowane są na wrzesień miejmy nadzieje że uda nam się także wziąć w nich udział.

Tekst: mł. kpt. Przemysław Girgiel / mł. bryg. Szymon Kokot-Góra
Zdjęcia: mł. kpt. Przemysław Girgiel / Michał Baranowski 

Goście online

Odwiedza nas 530 gości oraz 0 użytkowników.

facebook_page_plugin