Interwencje

Komenda Miejska
Państwowej Straży Pożarnej
m. st. Warszawy

Logo Państwowej Straży Pożarnej na tle zarysu miasta

Załatw sprawę przez EPUAP

Dokumenty kierować można również za pomocą:

  • - poczty tradycyjnej na adres: ul. Polna 1, 00-622 Warszawa
  • - poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • - faksu: 22 596 78 00

W przypadku konieczności kontaktu z funkcjonariuszem lub pracownikiem Komendy możliwy jest kontakt telefoniczny za pośrednictwem numeru telefonu:
22 596 73 00

Kilka minut po godzinie 20:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP m. st. Warszawy wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego przy ul. Szałwiowej. Do działań zadysponowano dwa zastępy gaśnicze z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 10, drabinę mechaniczną z JRG nr 1 oraz Grupę Operacyjną Miasta.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia uzyskano informacje od właściciela budynku o pożarze pomieszczenia na poddaszu. Mężczyzna poinformował, że nikt nie przebywa w środku oraz odłączył prąd przed przyjazdem Straży Pożarnej.

W toku przeprowadzonego rozpoznania bojem ustalono, że pożarem objęte jest pomieszczenie garderoby na drugiej kondygnacji nadziemnej w budynku o drewnianej konstrukcji szkieletowej. Działania w pierwszej fazie polegały na podaniu dwóch prądów wody. Pierwszy prąd gaśniczy został sprawiony po drabinie przystawnej, a drugi po klatce schodowej na poddasze. Jednocześnie rozpoczęto wentylację mechaniczną budynku. Pożar został szybko zlokalizowany, jednakże ze względu na swoją drewnianą konstrukcję mógł się rozprzestrzenić na więźbę dachową oraz drewniane stropy. W związku z tym podjęto decyzję o sprawieniu drabiny mechanicznej na dach, gdzie wykonano częściową rozbiórkę jego poszycia.

Po przybyciu kolejnych zastępów wykonano prace rozbiórkowe sufitu podwieszanego między pierwszą a drugą kondygnacją nadziemną oraz na poddaszu, co umożliwiło dotarcie do ukrytych zarzewi ognia.

Po ugaszeniu pożaru dokonano kilkukrotnego sprawdzenia elementów konstrukcyjnych budynku przy użyciu kamery termowizyjnej, która nie wykryła zagrożenia pożarowego.

Tekst: kpt. Adam Laskowski
Zdjęcia: st. ogn. Ireneusz Pachulski