Interwencje

O godzinie 11.15 do Stanowiska Kierowania KM PSP m. st. Warszawy wpłynęło zgłoszenie o pożarze restauracji przy ul. Chlubnej. Do ww. zdarzenia zadysponowano zastępy: GBA 2/16 Pr 750 i GCBA 5/32/2, SH 32 oraz SLRR z Dowódcą i Z-cą Dowódcy JRG Nr 10.

W momencie dojazdu pierwszych zastępów z JRG 10 pożarem objęta była część poddasza i dachu obiektu o wymiarach 25m x 15m. Z uwagi na specyficzny rodzaj pokrycia dachowego – ok. 30 centymetrowa warstwa ścisło układanej i przewiązywanej drutem trzciny – pożar szybko się rozprzestrzeniał zagrażając całemu rozległemu obiektowi. Na szczęście wszystkie znajdujące się wewnątrz osoby – klienci oraz personel w porę opuścili budynek nie odnosząc obrażeń.

Ze względu na wielkość i charakter zdarzenia oraz brak w pobliżu sieci hydrantowej dowodzący podjął decyzję o zadysponowaniu kolejnych zastępów gaśniczych z JRG: 1, 2, 5, 6 oraz z KP PSP Legionowo, KP PSP Warszawa – Zachód, OSP Jabłonna, OSP Legionowo i OSP-Ożarów Maz.

Na miejsce działań przybył również zastępca Komendanta Miejskiego PSP m.st. Warszawy bryg. mgr inż. Artur Rudzik przejmując dowodzenie nad całością prowadzonych działań ratowniczo – gaśniczych.

Działania zastępów pierwszej fazie akcji polegały na podaniu dwóch prądów wody na dach oraz jednego prądu od wewnątrz budynku. Jednocześnie przy użyciu pił mechanicznych wykonywano przecinki w dachu celem obrony pozostałej części obiektu oraz zwiększenia skuteczności prowadzonych działań. Wraz z przybyciem kolejnych zastępów w celu lepszej koordynacji działań podjęto decyzję o podzieleniu terenu akcji na dwa odcinki bojowe oraz zwiększeniu ilości prądów gaśniczych.

Skuteczne i przemyślane działania gaśnicze pozwoliły dość szybko zlokalizować pożar i nie dopuścić do jego rozprzestrzenienia się na cały, liczący ponad 500 m2 powierzchni obiekt, jednak prace rozbiórkowe konstrukcji dachu oraz akcja dogaszania zarzewi ognia trwała kilka godzin. W działaniach, które trwały 6 godzin brało udział 23 zastępy w tym 58 strażaków.

Tekst: asp. Rafał Zagóra
Zdjęcia: ogn. Krzysztof Flejszer

Goście online

Odwiedza nas 244 gości oraz 0 użytkowników.

facebook_page_plugin