Interwencje

W dniu 22 sierpnia, minutę po północy, Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP m. st. Warszawy przyjęło zgłoszenie o pożarze mieszkania w kamienicy przy ul. Kwiatowej. Do zdarzenia zadysponowane zostały zastępy GBA 2,5/25, GCBA 5/36 oraz SCH-44 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 3.

Po dojeździe i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że z okien mieszkania na 3. piętrze od strony podwórza wydobywają się płomienie. Obecny na miejscu patrol policji rozpoczął ewakuację mieszkańców z budynku przed przybyciem zastępów PSP.

Działania straży pożarnej w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu prądu do lokali na trzecim piętrze oraz podaniu dwóch prądów gaśniczych wody w natarciu - jednego wewnątrz po klatce schodowej, drugiego z zewnątrz do balkonu przedmiotowego mieszkania. Równolegle prowadzono przeszukiwanie lokali w kamienicy i ewakuację pozostających w mieszkaniach lokatorów. Z poddasza budynku ewakuowano dwie nieprzytomne osoby, a z trzeciego piętra sześć przytomnych poszkodowanych z objawami zatrucia gazami pożarowymi - wszystkie osoby przekazano zespołom ratownictwa medycznego. Poszkodowany został także jeden z funkcjonariuszy policji, który brał aktywny udział w ewakuacji lokatorów. Dla tych osób na czas trwania działań ratowniczo-gaśniczych podstawiony został autobus miejski.

Dalsze działania polegały na przeprowadzeniu niezbędnych prac rozbiórkowych drewnianego stropu, ścian w mieszkaniu i na poddaszu oraz sprawdzeniu tych elementów konstrukcyjnych kamerą termowizyjną. Klatka schodowa, mieszkanie oraz poddasze zostały oddymione nadciśnieniowo oraz sprawdzone przy pomocy detektora wielogazowego, który nie wykazał obecności mierzonych substancji szkodliwych.

Działania ratowniczo-gaśnicze zakończono o godzinie 2:58. W akcji brało udział 10 zastępów PSP i 37 strażaków (w tym Grupy Operacyjne KM PSP m. st. Warszawy oraz mazowieckiej KW PSP), pogotowie ratunkowe, policja, pogotowie energetyczne, gazowe, straż miejska, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego i inne służby.

Tekst: st. kpt. Tomasz Fijołek
Zdjęcia: mł. kpt. Michał Kostrzewa

Goście online

Odwiedza nas 472 gości oraz 0 użytkowników.

facebook_page_plugin