Interwencje

Komenda Miejska
Państwowej Straży Pożarnej
m. st. Warszawy

Logo Państwowej Straży Pożarnej na tle zarysu miasta

Załatw sprawę przez EPUAP

Dokumenty kierować można również za pomocą:

  • - poczty tradycyjnej na adres: ul. Polna 1, 00-622 Warszawa
  • - poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • - faksu: 22 596 78 00

W przypadku konieczności kontaktu z funkcjonariuszem lub pracownikiem Komendy możliwy jest kontakt telefoniczny za pośrednictwem numeru telefonu:
22 596 73 00

Dnia 25.06.2020r. o godz. 12:40 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego m. st. Warszawa wpłynęło zgłoszenie o wypadku autobusu, który spadł z wiaduktu.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów z JRG 6 stwierdzono, że autobus miejski (przegubowy) zasilany CNG przebił bariery energochłonne mostu Grota-Roweckiego. Przednia część pojazdu spadła w dół (z wysokości około 7 metrów), natomiast tylna część autobusu znajdowała się na wiadukcie. W trakcie rozpoznania stwierdzono, że wszyscy pasażerowie opuścili pojazd i znajdowali się w pobliżu miejsca zdarzenia. Osoby z ciężkimi obrażeniami znajdowały się bezpośrednio przy autobusie i były pod opieką osób postronnych. Pierwszej pomocy poszkodowanym udzielili świadkowie zdarzenia w tym sekc. Dominik Janicki (młodszy ratownik z JRG 3  Warszawa), który rozpoczął wstępna segregację poszkodowanych, zaopatrywał rany i udzielał wsparcia psychicznego. Wraz z przybyciem kolejnych zastępów PSP na miejscu zdarzenia pojawił się pierwszy Zespół Ratownictwa Medycznego, który niezwłocznie przejął resuscytację jednej z osób poszkodowanych. Działania przybyłych zastępów PSP w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i udzieleniu pomocy wskazanym przez KMDR osobom. Dodatkowo na teren akcji zadysponowano śmigłowiec LPR oraz sekcję medyczną z  JRG 8. W wyniku tego zdarzenia 1 osoba poniosła śmierć, 17 zostało rannych. Usunięciem wraku w bezpieczny sposób zajęła się SGRt - WARSZAWA 8 z JRG 10. 

Na słowa uznania zasługuje postawa sekc. Domnika Janickiego z JRG 3, który w czasie wolnym od służby z narażeniem własnego zdrowia, ratował zdrowie innym. BRAWO !!! Nie zapominamy o osobach postronnych, które w tej trudnej chwili potrafili znaleźć w sobie odwagę i pomagać bezinteresownie im również dziękujemy. 

W działaniach, które trwały ponad 8 godz. udział brało: 28 pojazdów PSP, 62 strażaków, 36 Zespołów Ratownictwa Medycznego, kilkanaście  radiowozów Policji. Na miejscu pracowały specjalistyczne grupy z JRG 6, 8, 10

 

Tekst: mł. asp. Maciej Krysiński

Zdjęcia: Zmiana 3