Interwencje

Służba strażaków Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w dniu 11 listopada okazała się być niezwykle intensywna. Tego dnia zastępy PSP i OSP interweniowały łącznie 13 razy w rejonie "trójki" i większość z tych interwencji związana była z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Najpoważniejsze zdarzenia rozpoczęły się około 15.40, kiedy to dwa zastępy gaśnicze i samochód operacyjny Jednostki zostały zadysponowane na ulicę Skorupki do płonących samochodów.

Po przybyciu zastępów na miejsce stwierdzono, że pali się samochód osobowy zaparkowany na tyłach starego budynku. Dodatkowo, okazało się, że stojący obok inny samochód był uszkodzony prawdopodobnie na skutek zamieszek, które odbywały się w okolicy. Znajdujący się na miejscu Policjanci prowadzili działania związane z protestami wrogo nastawionych do siebie grup. Działania PSP polegały na podaniu jednego prądu gaśniczego wody na palący się samochód. Po ugaszeniu wycofano się za kordony Policji i zabezpieczając ich działania oczekiwano na ewentualne kolejne zgłoszenia. Gdy zamieszki w tym rejonie ustały, udano się do koszar. W trakcie powrotu zastęp gaśniczy oraz samochód operacyjny zostały zadysponowane do kolejnego zdarzenia - pożaru instalacji artystycznej (tęczy) na Placu Zbawiciela.

Po dojeździe na miejsce stwierdzono, że pali się mniej więcej połowa tęczy, a na Placu Zbawiciela przebywa bardzo duża liczba osób. Przystąpiono do próby gaszenia tęczy podając prąd gaśniczy wody w natarciu ale szybko zrezygnowano z tych działań, gdyż tłum ludzi zaczął reagować agresywnie w stosunku do ratowników i sprzętu. Dodatkowo podpalono tęczę w drugiej jej części. W związku z tym podjęto decyzję o wycofaniu sprzętu i ratowników z Placu w bezpieczne miejsce. Tęcza uległa całkowitemu spaleniu. Kierujący Działaniem Ratowniczym zadecydował, że w związku z brakiem dodatkowych zagrożeń wymagających interwencji PSP, zastępy powinny wrócić do koszar.

Kolejne zgłoszenie wpłynęło do Punktu Alarmowego JRG 3 około godziny 17 i dotyczyło palącego się obiektu na ulicy Spacerowej. Do zdarzenia zadysponowano zastęp gaśniczy oraz operacyjny. Zadysponowane zastępy dotarły do płonących obiektów dopiero po kilkunastu minutach oczekiwania na ulicy Klonowej na przemieszczenie się manifestujących z ulicy Spacerowej. Na miejscu okazało się, że pali się budka wartownicza przed bramą Ambasady Rosji oraz altana śmietnikowa przy sąsiadującym z Ambasadą budynkiem mieszkalnym. Oba ogniska pożaru ugaszono jednym prądem gaśniczym wody, pogorzelisko przegrzebano i przelano, żeby zapobiec przypadkowemu nawrotowi palenia.

Tekst: st. kpt. Tomasz Jonio
Zdjęcia: Wojciech Bedyński

Goście online

Odwiedza nas 251 gości oraz 0 użytkowników.

facebook_page_plugin