Interwencje

W celu podniesienia stanu wyszkolenia funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy, zwiększenia skuteczności podejmowanych działań ratowniczych, a także kierując się dbałością o sprawność fizyczną strażaków oraz potrzebą rozwijania sportowej rywalizacji i współzawodnictwa, Zarządzeniem nr 8 z dnia 26 lipca 2018 r. Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy ustanowił Regulamin przyznawania odznaki „WARSZAWSKI TYGRYS’’.

Ustanowienie odznaki jest nawiązaniem do historycznego tytułu „Strażaka-Ratownika”, zwanego potocznie TYGRYSEM. Odznaczenie to nadawane było od roku 1974 dla najlepiej wyszkolonych i sprawnych fizycznie strażaków Warszawskiej Straży Pożarnej.

W obowiązującym Regulaminie wprowadzono dwa stopnie odznaczenia: Odznakę Srebrną i Złotą. Strażacy ubiegający się o ich przyznanie muszą wyróżniać się nieposzlakowaną opinią służbową, szeroką wiedzą teoretyczną i umiejętnościami praktycznymi oraz wysoką sprawnością fizyczną. Srebrną Odznakę może uzyskać jedynie 10-ciu najlepszych uczestników corocznych zawodów finałowych. Złotą Odznakę może otrzymać funkcjonariusz, który dwukrotnie uzyskał prawo do przyznania Odznaki Srebrnej.

W celu uzyskania odznaczenia należy wystartować w zawodach składających się z trzech etapów:
- sprawdzian wiedzy teoretycznej zawierający 20 pytań, w tym 16 dotyczących spraw operacyjnych i 4 dotyczących historii Warszawskiej Straży Pożarnej,
- test praktyczny składający się z 6 oddzielnych konkurencji, weryfikujących umiejętności i wiedzę w zakresie posługiwania się sprzętem ratowniczym i znajomości technik ratowniczych,
- test sprawności fizycznej, realizowany na bazie regulaminu zawodów ,,Firefighter Combat Challenge”.

Zdobycie odznaczenia „WARSZAWSKI TYGRYS” to przede wszystkim powód do dumy, prestiż i satysfakcja, ale również dodatkowe uprawnienia, m.in.:
- gratyfikacja finansowa,
- pierwszeństwo w kierowaniu do szkół pożarniczych oraz na kursy i szkolenia specjalistyczne,
- pierwszeństwo w awansie na wyższe stanowiska służbowe.

Uzyskanie Odznaki uprawnia do noszenia jej na mundurze wyjściowym oraz koszarowym lub dowódczo-sztabowym (emblemat). Szczegółowe informacje związane z zasadami nadawania Odznak, zawodami finałowymi oraz uprawnieniami laureatów znajdują się w Regulaminie (link). Pierwsze zawody finałowe planowane są już w październiku br. Wszystkich strażaków KM PSP m.st. Warszawy gorąco zachęcamy do podjęcia tego zawodowego wyzwania i wzięcia udziału w sportowej rywalizacji.

Regulamin ODZNAKI WARSZAWSKI TYGRYS (PDF) 

Tekst: MO
Zdjęcia: MO

Goście online

Odwiedza nas 254 gości oraz 0 użytkowników.

facebook_page_plugin