Interwencje

O godzinie 21:04 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP m.st. Warszawy wpłynęło zgłoszenie o pożarze garażu przy ul. Potockich.

Do zdarzenia zadysponowano zastępy GBA 2/16 Pr-750 oraz GCBA 5/32/2,5 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi zastał garaż wolnostojący w całości objęty płomieniami. Ze wstępnych informacji uzyskanych od właściciela budynku wynikało, iż w garażu znajdują się butle z gazami technicznymi m. in. jedna butla z acetylenem. Świadkowie zdarzenia informowali o dwóch wybuchach jakie miały miejsce przed przybyciem zastępów PSP.

Na miejsce zadysponowano dodatkowe siły i środki w postaci zastępów z JRG 13, OSP Wesoła i OSP Stara Miłosna. Działania PSP w pierwszym etapie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji 21 osób zamieszkujących sąsiednie budynki oraz wyznaczeniu strefy bezpiecznej. W toku działań gaśniczych podano dwa prądy gaśnicze w natarciu na pożar i jeden w obronie na budynek mieszkalny znajdujący się za garażem, na sąsiedniej posesji. W wyniku kolejnego wybuchu pożar rozprzestrzenił się na sąsiedni garaż. Tam również skierowano kolejny prąd gaśniczy. Po przybyciu dodatkowych zastępów poprowadzono dodatkowe dwie linie gaśnicze.

Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do gaszenia zarzewie ognia i schładzania butli z gazami. Schładzanie prowadzono z wykorzystaniem stanowiska bezobsługowego zbudowanego przez zastęp z JRG 13. Z uwagi na brak zaworów oraz silne okopcenie identyfikacja zbiorników była utrudniona. Podczas chłodzenia dwukrotnie wykonano test zwilżania. Po drugiej kontroli podjęto decyzję o umieszczeniu butli w zbiorniku brezentowym z wodą. Miejsce zdarzenia przekazano właścicielowi posesji w celu zabezpieczenia i dozorowania mienia objętego działaniami gaśniczymi.

W działaniach trwających prawie 4 godziny brało udział 36 strażaków. Na miejscu zdarzenia obecna była Grupa Operacyjna Miasta (Oficer Operacyjny Miasta - mł. bryg. Klimkiewicz, Pomocnicy Oficera Operacyjnego – st. asp. Płaskociński i mł. bryg. Machowski).

Tekst: st. kpt. Piotr Turowski
Zdjęcia: st. kpt. Piotr Turowski

Goście online

Odwiedza nas 542 gości oraz 0 użytkowników.

facebook_page_plugin