Interwencje

W piątek 4 stycznia ok. godziny 13 Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego "Warszawa 7" została zadysponowana
na ul. Traktorzystów gdzie doszło do przykrego w skutkach zdarzenia na budowie. Operator żurawia pracujący w kabinie na wysokości około 40 metrów nad ziemią został porażony prądem elektrycznym.

Działania ratowników wysokościowych w początkowej fazie akcji polegały na dotarciu do operatora po drabinie żurawia i rozpoczęciu udzielania pomocy medycznej. Jednocześnie kolejni ratownicy budowali stanowiska do ewakuacji. Po ocenie stanu poszkodowanego stwierdzono, że doszło do zatrzymania krążenia i przystąpiono do resuscytacji z użyciem AED oraz pół-automatycznego respiratora w celu wspomagania oddechu zastępczego. Z uwagi na trudne warunki prowadzenia działań medycznych podjęto decyzję o użyciu urządzenia do automatycznej kompresji klatki piersiowej, które zostało udostępnione strażakom przez Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Następnie ratownicy, wykorzystując zbudowane stanowiska i techniki linowe ewakuowali poszkodowanego w noszach na ziemię. Operator żurawia został przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Lekarz stwierdził zgon pacjenta.

Działania w których brało udział 6 ratowników wysokościowych SGRW trwały 2,5 godziny. Akcją kierował zastępca dowódcy JRG 7 mł. bryg. Grzegorz Kozioł.

Tekst: mł. kpt. Marcin Gałka
Zdjęcia: st. kpt. Łukasz Panasiuk

Goście online

Odwiedza nas 462 gości oraz 0 użytkowników.

facebook_page_plugin