Interwencje

W dniach 25-27 listopada strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 uczestniczyli w ćwiczeniach na terenie Instytutu Pamięci Narodowej, ul. Kłobuckiej.

Celem głównym ćwiczeń było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych w obiektach użyteczności publicznej oraz współdziałania z ochroną i pracownikami obiektu.

Wariant, który był ćwiczony to pożar w jednym z pomieszczeń na poziomie parteru, w którym składowane były różnego rodzaju materiały palne. Jeden z pracowników podjął nieskuteczną próbę gaszenia pożaru przy pomocy gaśnicy proszkowej, przez co uległ poparzeniom twarzy oraz kończyn górnych. W tym samym czasie, ze względu na silne zadymienie doszło do wzbudzenia szeregu czujek, a w konsekwencji do wygenerowania alarmu II stopnia w centrali sygnalizacji pożarowej. Ze względu na rozprzestrzeniający się gęsty, czarny dym kierownik ochrony powiadomił telefonicznie straż pożarną oraz rozpoczął ewakuację użytkowników obiektu.

Po dojeździe na miejsce zastępów PSP prowadzone są działania gaśnicze z podaniem rozproszonego prądu wody celem schłodzenia gazów pożarowych i na palące się materiały. Równocześnie prowadzona jest ewakuacja i sprawdzenie pomieszczeń na kondygnacji objętej pożarem oraz w późniejszej fazie na kondygnacji powyżej miejsca pożaru. Udzielona zostaje pomoc osobie poparzonej w pożarze odnalezionej w części zadymionej.

Ćwiczenia pozwoliły na doskonalenie wśród pracowników IPN zasad i umiejętności postępowania na wypadek pożaru a strażacy zapoznali się infrastrukturą oraz występującymi tam zagrożeniami.

Tekst: asp. Rafał Zagóra
Zdjęcia: st. kpt. Grzegorz Ulikowski

Goście online

Odwiedza nas 340 gości oraz 0 użytkowników.

facebook_page_plugin